XXXI Niedziela Zwykła

30 października 2022

• wtorek, Uroczystość Wszystkich Świętych;
  • środa, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych;
  • piątek, wspomnienie Św. Karola Boromeusza, biskupa. To także pierwszy czwartek miesiąca – Godzina Święta o 1700;
  • piątek, pierwszy miesiąca. Adoracja Przymierza Dwóch Serc po Mszy Świętej o godz. 1800 do 2200;
  • sobota, pierwsza miesiąca. Nabożeństwo wynagradzające po Mszy Świętej o godz. 800.

2. W Uroczystość Wszystkich Świętych Msze Święte w Bazylice odprawiane będą w następującym porządku: 630; 730; 930; 1600 i 1800. Na cmentarzach Msze Święte będą sprawowane:

- na Cmentarzu na „Piaskach” o godz. 1100 – przewodniczy Ks. Bp Marian Florczyk;

- na Cmentarzu „Nowym” o godz. 1100 – przewodniczy Ks. Bp Andrzej Kaleta;

- na Cmentarzu „Starym” o godz. 1300.

Wszystkie Msze Święte na cmentarzach poprzedzone będą procesją. Serdecznie prosimy o pobożny i aktywny udział w procesji i Mszy Świętej! Na każdym z cmentarzy dyżurował będzie kapłan, u którego będziemy mogli zamówić wypominki za naszych bliskich zmarłych. Pamiętajmy, że dla osób wierzących pamięć o zmarłych wyraża się przede wszystkim w modlitwie. Dlatego nie wystarczy przynieść na grób kwiaty, czy zapalić znicze. Należy starać się ulżyć w cierpieniu duszom przebywającym jeszcze w czyśćcu. Możemy to zrobić poprzez ofiarowane w ich intencji msze św., modlitwę - zarówno wspólnotową czyli tzw. wypominki, jak i indywidualną - szczególnie różaniec, czy litanię do wszystkich świętych. Dodatkowo przez cały miesiąc listopad Kościół zezwolił, aby wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych mogli pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, który można ofiarować za zmarłych cierpiących w czyśćcu. Pamiętajmy o słowach św. Moniki, która umierając w podróży do ziemi rodzinnej upominała swoich synów: Ciałem się nie kłopoczcie, złóżcie je gdziekolwiek. Byleście o mnie zawsze pamiętali przed ołtarzem Pańskim.

3. 2 listopada we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych o godz. 1800 Księża Biskupi sprawować będą Mszę Świętą za zmarłych Pasterzy naszej diecezji. Krypta otwarta będzie przez dwa kolejne dni. Prosimy, aby nawiedzając krypty, ze względu na niski strop i słabą wentylację nie zostawiać w nich zniczy. Zachęcamy do wspólnej modlitwy w intencji zmarłych Biskupów naszej Diecezji.

4. Przez cały miesiąc listopad o godz. 1730 odmawiać będziemy różaniec z wyczytywaniem wypominek i modlitwą za zmarłych.

5. W dniu wczorajszym młodzież naszej parafii przyjęła przez posługę ks. Bpa Jana Piotrowskiego Sakrament Bierzmowania. Pragniemy złożyć podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeżycia tej uroczystości: Służbie liturgicznej, Panu Organiście, scholii parafialnej, animatorom, księżom i rodzicom. Młodzieży życzymy, aby owocowały w ich życiu dary Ducha Świętego.

Niech was ożywia to dążenie, które było w Chrystusie Jezusie.

z Listu świętego Pawła Apostoła do Filipian