Ciekawostki

Po prawej stronie katedry (płd.-zach. narożnik) znajduje się grób Bartosza Głowackiego –bohatera insurekcji kościuszkowskiej, który w bitwie pod Racławicami odznaczył się wielkim męstwem, a jego niezwykły wyczyn zdobycia rosyjskiego działa przeszedł do historii.W dniu 6 czerwca 1794 r został ciężko ranny w bitwie pod Szczekocinami, prowadząc atak kosynierów na nacierającą kawalerie pruską. Rannego przewieziono do Kielc, gdzie zmarł w lazarecie w dniu 9 czerwca 1794 r. Początkowo jego grób znajdował się w kościelnej kaplicy zwanej Ogrójcem. W okolicach roku 1870, podczas odnawiania kieleckiej katedry, grób bohatera przeniesiono na cmentarz katedralny. Na płycie oprócz nazwiska umieszczone są ryte w kamieniu: skrzyżowane kosy, napis i krzyż.

Naprzeciw dzwonnicy, na północnej ścianie, w zamurowanym portalu kościoła znajduje się marmurowa tablica - unikalny zabytek z okresu Oświecenia. Ufundował ją w 1782 r. przewodniczący powołanej w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej ks. prymas Michał Poniatowski. Tablica pełniła rolę elementarza i wzorca miar długości, podaje m.in. polskie jednostki długości, ciężaru i powierzchni przedstawiając zarazem podstawowy wzorzec miary długości - Łokieć Koronny. Wyryto także wzorzec stopy paryskiej i angielskiej, oraz litery alfabetu.

W lewej - północnej nawie bazyliki wmurowana jest w ścianę rzeźba z 1646 r. przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem, wykonana z bryły galeny z Karczówki. Od XV wieku górnicy, zwani gwarkami, wydobywali metodą chałupniczą rudę ołowiu (galenę) ze szczelin skalnych wzniesień Pasma Kadzielniańskiego, górującego nad miastem. Urobek wydobywali z ciasnych szybów, bez kanałów wentylacyjnych. Rocznie jeden gwarek wydobywał ok. 200 kg galeny, zazwyczaj w małych grudkach. W grudniu 1646 r., przed dniem św. Barbary, górnik Hilary Mala wydobył 3 niespotykanej wielkości samorodki ołowiu. Z największej bryły starosta kielecki Antoni Czechowski kazał wyrzeźbić posąg św. Barbary, mierzący 156 cm, który ustawiono w jednym z ołtarzy kościoła na Karczówce. Z pozostałych brył zostały wyrzeźbione: płaskorzeźba Matki Bożej do kieleckiej katedry i figura św. Antoniego do kościoła w Borkowicach koło Przysuchy.

Gdzie jest oczyszczenie, tam też jest i oświecenie.

św. Grzegorz z Nazjanzu