Bp Jan Piotrowski: Demony zbrodni wciąż drzemią

29 kwietnia 2021

Dziś (29 kwietnia) obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, podczas którego pamiętamy o ofiarach niemieckich zbrodni wśród polskich kapłanów. - Dzisiejsza niechęć do Kościoła i do kapłanów, a nawet nieskrywana wrogość lansowana tubami tragarzy lewackich ideologii nie jest nowością, ale jest echem przestępczych i nigdy nie osądzonych działań z przeszłości – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Pasterz naszej diecezji przewodniczył Mszy Świętej w bazylice katedralnej. W swojej homilii zauważył, że Kościół nie może przestać głosić Ewangelii.

– W ciągu minionych wieków Kościół doświadczał prześladowań milionów uczniów Jezusa Chrystusa, często bardzo okrutnych, nie tylko w czasach starożytnych na rzymskich stadionach, ale i współcześnie, które nie zapowiadają rychłego końca. Niestrudzony głosiciel Ewangelii i prorok naszych czasów – święty Jan Paweł II uczył, że w misji jaką Kościół otrzymał od Chrystusa musi być niestrudzony. Musi być mężny, tak jak Chrystus sam i Jego apostołowie. I dodaje papież – nie może się zniechęcać i zaprzestawać głoszenia Ewangelii – tłumaczył Biskup Kielecki i zauważył, że brutalny atak na Kościół i kapłanów nie skończył się wraz z końcem wojny.

– W tę bogatą, a jednocześnie dramatyczną historię świadectwa wiary wpisuje się męczeństwo polskich kapłanów i osób konsekrowanych w ciągu dziejów Kościoła w naszej ojczyźnie, a szczególnie w barbarzyńskich czasach drugiej wojny światowej i w mrocznych latach komunizmu. Co więcej, dzisiejsza niechęć do Kościoła i do kapłanów, a nawet nieskrywana wrogość lansowana tubami tragarzy lewackich ideologii nie jest nowością, ale jest echem przestępczych i nigdy nie osądzonych działań z przeszłości – dodał biskup Jan Piotrowski.

– Miejmy cywilną odwagę, aby nie fałszować historii, a nawet wyrzucać jej z programu szkolnego nauczania. Demony zbrodni wciąż drzemią, a powojenna historia, nawet ta bardzo bliska, zna ich nazwiska oraz ich liczne zbrodnie. Kiedy z horyzontu ich życia zniknął Bóg, szeroko otwarły się pomysły na nienawiść i zbrodnie, wojny i zamachy terrorystyczne, a także obsesyjna pogarda do poczętego życia.

Posłuchaj całej homilii: https://www.emkielce.pl/kosciol/biskup-jan-piotrowski-demony-zbrodni-wciaz-drzemia

Człowiek uczy się mówić bardzo wcześnie, milczeć - bardzo późno.

przysłowie wschodnie