Maryja wzorem 'nowego człowieka'

6 października 2019

„Pan Bóg nie chce naszej wegetacji ale pięknego życia.” (bp Jan Piotrowski)

Uroczysta suma odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej zgromadziła wielu wiernych. We wspólnej modlitwie pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego złączyli się czciciele Królowej różańca św., pracownicy Wodociągów Kieleckich, myśliwi, zatroskani o dzieło misyjne Kościoła. Wszystkich powitał ks. proboszcz Adam Kędzierski.

Wraz z dziękującymi za 90 lat działalności Wodociągów Kieleckich modlił się diecezjalny duszpasterz pracowników wodociągów, kanalizacji, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska - ks. Grzegorz Kuta.

Razem z uczestnikami „XIII Hubertusa Świętokrzyskiego” koncelebrowali ks. Franciszek Berak - kapelan myśliwych i leśników okręgu świętokrzyskiego oraz ks. Marek Dzióba z Ostrowca Świętokrzyskiego.

W kazaniu odpustowym Biskup Ordynariusz mówił o potrzebie „nowego człowieka”, który działa moralnie i etycznie; niesie w sobie poszanowanie dla każdej osoby ludzkiej i otaczającego świata. Trosce o dobrego człowieka szkodzi powierzchowność.

„Jeśli jednak człowiek wychodzi poza obszar zrozumienia swojego powołania, a tak się dzisiaj niestety dzieje, to jest on najniebezpieczniejszym wrogiem dzieła stworzenia, ale także i wrogiem samego siebie.”

Mówił,że na wzór Maryi potrzeba nie tylko wiary ale i pokory, by usłyszeć głos Jezusa o rodzinie dzieci Bożych. Jej więzią jest łaska odkupienia.

Po komunii św. przemówił prezes Wodociągów Kieleckich - Henryk Milcarz. Następnie w modlitwie różańcowej przed Najświętszym Sakramentem rozważono tajemnicę Wniebowzięcia NMP. Sprawowanie Najświętszej Ofiary zakończyła odpustowa procesja wokół bazyliki. Później, sprzed dzwonnicy, uczestnicy „Hubertusa” w uroczystym orszaku przeszli na Stadion Leśny.

(fot. Grzegorz Sikora)

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy się nie mylą nigdy.

Sokrates